DEPRESIJA LEČENJE
Jako je bitno da se depresija prepozna što ranije, kako bi se smanjili troškovi lečenja i kako bi osoba što manje patila. U periodima depresivnih epizoda, uz adekvatan psihoterapijski i psihjatrijski tretman, ljudi uče kako da rade i žive sa depresijom.
Nelečena major depresija traje od 6 do 12 meseci, a većina lečenih depresija traje oko 3 meseca.
U lečenju depresije se koristi psihofarmakoterapija u prvom planu antidepresivi, a zavisno od tipa depresije propisuju se i antipsihotici (psihotična depresija), stabilizatori raspoloženja (depresija bipolarnog afektivnog poremećaja) i anksiolitici, koji se daju po potrebi ili kraći vremenski period. Najednostavnije je objasniti da je različitim klasama antidepresiva, zajednička osobina da pojačavaju delovanje neurotransmitera, čime se uklanjaju i/ili ublažavaju simptomi depresije. Efekat antidepresiva primetan je za dve nedelje, a pun efekat se ostvaruje za. pet do šest nedelja. Akutna faza lečenja traje od 6 do 8 nedelja, faza kontinuiranog lečenja podrazumeva period od 4 do 6 meseci, a profilkatička faza lečenja kod ponovljenih epizoda depresije traje od 3 do 5 godina ili čak doživotno.
Lečenje depresije rTMS metodom
Nacionalni vodič dobre kliničke prakse za dijagnostikovanje i lečenje depresije u Srbiji, preporučuje repetitivnu Transkranijalnu Magnetnu Stimulacija (rTMS) za lečenje umerene depresije, bilo kao sama ili kao dodatak farmakoterapiji. Dok se za lečenje teške, teraporezistentne depresije preporučuje elektrokonvulzivna terapija (EKT).
Najefikasnije psihoterapijske tehnike u lečenju depresije su kognitivno-bihejvioralna terapija (KBT), interpersonalna terapija (IPT), bihejvioralna aktivacija (BA). Takođe se preporučuju i terapija usmerena na rešavanje problema, vremenski ograničena psihodinamska psihoterapija, kao i grupna, bračna i porodična terapija koje se primenjuju u posebnim indikacijama.
Poslednjih godina raste interesovanje za primenu modulatora glutamata u lečenju depresije. Ketamin (disocijativni anestetik), nekompetitivni inhibitor N-metil-d-aspartat (NMDA) glutamatergičkih receptora, kod izvesnog broja pacijenata sa rezistentnom depresijom je omogućio brzo i značajno poboljšanje raspoloženja. Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je prodaju spreja "Spravato", koji pomaže ljudima sa najtežim oblicima depresije, odnosno onima koji razmišljaju o samoubistvu. "Spravato" se primenjuje kao sprej za nos, a ispitivanja su pokazala da smanjuje simptome depresije u roku od nekoliko časova. Reč je o nazalnom spreju, čiji je glavni sastojak ketamin. Uzima se samo jedanput u dve nedelje. Sprej sa ketaminom je prvi odobreni lek za lečenje depresije u poslednjih 30 godina koji na mozak deluje na jedinstven način. Skoro sva ispitivanja ketamina su bila kratkoročna: pacijenti su primali samo jednu dozu ketamina, tokom jedne sesije, često doživljavajući kratko, ali dramatično olakšanje svojih simptoma. Iako su ovi rezultati ohrabruju, ipak postoji nekoliko nedostataka u primeni ketamina kao antidepresiva, kao što su mogućnost zloupotrebe, upitna dugoročna efikasnost, nuspojave koje dovode do psihotičnih simptoma.
Postoje očekivanja da bi novi lekovi sa brzim antidepresivnim dejstvom sličnim ketaminu mogli da budu uvedeni u skorijoj budućnosti, čime bi se prevazišao problem akutnog zbrinjavanja teških depresija.